Az „örökmozgó” ötödik hónap
Az 5 hónapos csecsemő egyre aktívabb, mozgékonyabb. Könnyen fordul hasról hátra. A tárgyakat akaratlagosan érinti meg, ráfog, elengedni még nem tudja. Ölünkben ülve ütögeti az asztalt. Élvezi a fürdést, csapkodja a vizet.
Hason kúszva, forogva, egyre nagyobb területet képes felfedezni a lakásban.
Fontos, hogy bababiztossá tegyük az Őt körülvevő környezetet.
Beszédfejlődése során az ajakhangok érvényesülnek (ba-ba, ma-ma, pa-pa). Játszik a hangjával, utánozza a hallott hangokat, azok dallamát.
Tükörképére mosolyog, bár még nem tudja, hogy a látott baba Ő maga. Nagyon szereti a tükröt.
A családtagokat megismeri, örömmel, mosollyal, hangokkal reagál, ha közelednek felé. Akiket 5-7 nap elteltével lát, ismeretlenként kezel.
Játékként mondókázzunk, énekeljünk neki. Adjunk kezébe rágható műanyag játékokat, textil babakönyveket (hosszútávon is előnyös, mert míg az első hónapokban az anyaga miatt érdekes a baba számára, később a színek, funkciók keltik fel figyelmét), csörgőt, kézzel-lábbal elérhető, fölé lógatott, ütésre nem ijesztő hangot kiadó játékokat.
A minőség mellett figyeljünk oda a mennyiségre is. Nem ajánlatos, ha sok játék veszi körül, mert nem tudja, melyikhez nyúljon. Inkább 2-3 féle játék vegye körül. Jobban összpontosít, tartósabban leköti figyelmét, nagyobb élvezetet jelent magának a játéknak a megismerése.
Testi fejlődés
- hasról hátra fordul
- lábát, zokniját megfogja, szájába teszi
- tárgyakat 2 kézzel, biztosan megfog, egyik kézből másikba átvesz
- fejét ülésbe húzva tartja
Szociális fejlődés
- mosolyog, sokat gőgicsél
- egyre többször rak össze magán-, és mássalhangzókat
- hangkettőzés
- kifejezi ellenkezését
- megismeri szüleit, testvéreit, idegennel szemben lehet elutasító
- utánozza a hallott hangokat, látott arcokat
- az evésnél érdekesebb a játék, világ felfedezése
Értelmi fejlődés
- megjelennek a „d-b-l-n” mássalhangzók
- leeső tárgy után néz
- mindent megfog, szájába vesz
- utánzási időszak
Kedves Védőnő!
5 hónapos kisfiamnak nagy valószínűséggel jönni fog a fogacskája, ezt abból gondolom, hogy kissé megváltozott a viselkedése (korábban nagyon nyugodt baba volt, most kissé hisztissé vált), és a széklete nagyon híg lett. Jól gondolom?
köszönöm
Böbe
Kedves Böbe!
Bizony, ez csak a fogacska lehet. Fontos a gyakori pelenkacsere, nehogy kipirosodjon a széklettől a bőre. Kedélyállapotára meg lehet próbálkozni a türelem mellett Viburcol kúppal, vagy a Chamomilla vulgaris-szal.
Védőnő
Kedves Védőnő!
Ön szerint mit jelent, hogyha a kicsim bogyósat kakil? Eléggé erőlködik, amikor kijön neki, még sír is egy kicsit, és gyorsan hozzám bújik, mintha megijedne.
Köszönöm
Vera
Kedves Vera!
Valószínűleg azért bogyós a széklet, mert túl sok az étrendjében a “fogós” étel, mint a sütőtök, krumpli, sárgarépa, alma, banán. Igyon minden nap almalevet, vagy őszibaracklevet, a barack magában is lazítja a székletet. Székletlazító lehet még a szilva, szőlő, joghurt (esetleg zabpelyhet is lehet beleáztatni), paradicsom, 1 éves kor kölül narancslé. Igyon sok folyadékot (folyadékigény csecsemőkorban kb. napi 150 ml/kg). Nagy erőlködést kíván a kemény széklet kinyomása, és biztos fáj is, ettől megriadva bújik a karjaiba.
Védőnő
Kedves Védőnő!
5, illetve 2 hónapos babánál mit jelent a nyelvnyújtogatás?
Egyáltalán az életkornak van itt jelentősége? A másik kérdésem az lenne, hogy Ön szerint melyik a legjobb popsikrém kiütésre?
Köszönöm
Kata
Kedves Kata!
Ha nem nagyobb az átlagnál a nyelv mérete (védőnő/gyerekorvos segít eldönteni) akkor valószínűleg csak játszik a nyelvével, utánoz bennünket. Amennyiben nincs egyéb tünete (rángás, merevség), mosolygós kiegyensúlyozott a baba, nincs ok aggodalomra. A nyelvnyújtogatás egyébként lehet tünete vmilyen neurológiai betegségnek.
Ahány baba, annyiféle kenőcs. Nem tudok olyat mondani, amiről minden szülő pozitív véleménnyel reagált volna. Kipróbálhatják a csukamájolajas kenőcsöt, Neogranormont, Bepantent, Sudocremet. Ki tudja melyik a megfelelő?
Védőnő