Szédülés, émelygés, hányinger: szinte minden terhes nő számára kellemetlen és visszatérő ismerősök. A hányinger, amely általában a 12-16. hét után megszűnik. Sajnos vannak kevésbé szerencsések, aki szinte az egész terhesség alatt küzdenek különböző közérzetrontó problémákkal. Ilyenkor is az a legfontosabb, hogy éhezni semmiképpen sem szabad.
A gyakori hányás kiszáradáshoz vezethet így ilyenkor se feledkezz meg a megfelelő folyadékpótlásról. Ne fogyassz egyszerre nagy mennyiséget, inkább csak kortyonként és egyszerre keveset, de többször. A nyári időszakban különösen fontos odafigyelni az elveszített folyadék pótlására. Legmegfelelőbb ilyenkor a szénsavmentes ásványvíz fogyasztása. Kerüld az erős illatú, intenzív fűszerezésű ételeket. Felkelés előtt gyenge koffeinmentes tea, pár szem keksz vagy kétszersült segíthet, de egy pohár tej vagy joghurt is enyhítheti a tüneteket. Próbálj meg naponta többször keveset enni.
Gyomorégés: Akkor jelentkezhet ez a panasz, amikor a magzat növekedésével a méh felfelé nyomja a gyomrot. Egészséges, élelmi rostokban gazdag táplálkozással, étkezések előtti pihenéssel, lassú evéssel és rendszeres testmozgással csökkenthető a gyomorégés. Étkezés után közvetlenül ne feküdj le és egy kis séta az emésztést is serkenti, és a gyomorégést is csökkenti. Kerüld a savtermelést fokozó ételek és italok fogyasztását. Ezek az ecet, a savanyú ételek és italok, savanyúságok, szénsavas italok.
Székrekedés: Akinek korábban is volt ilyen problémája (és ez nem ritka), sőt, esetleg aranyere is, annak komoly panaszokat okozhat ez a tény. A székrekedés és a következményes aranyeres csomók is a terhesség kellemetlen velejárói. A bélműködés a hormonszint változásának hatására lelassul, és az elfogyasztott táplálék lassabban halad végig a bélrendszerben. Ahhoz, hogy ezt kivédd rostban gazdag élelmiszereket, ételeket kell fogyasztanod. Ilyenek például a zöldségek és főzelékfélék, a gyümölcsök, a teljes őrlésű gabonából készült kenyerek, korpafélék, gabonapelyhek, müzli. A savanyított tejtermékek – kefir, joghurt, aludttej, író – fogyasztása mindenképpen javasolt, mivel a tejsav, valamint a szénsav ingerfokozó hatása befolyásolja a székletürítést. Az elégtelen folyadékbevitel is okozhat székrekedést, ezért is fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel. A székrekedés kezelésére alkalmas lehet a natúr kamilla vagy hársfatea, a hideg vagy langyos víz fogyasztása, a rostos gyümölcs vagy zöldséglé fogyasztása például szilva-, ribizli-, egres-, sárgabarack-, őszibarack-, paradicsom- és sárgarépa lé, a savanyú káposzta vagy kovászos uborka leve.
Szapora szívműködés oka, hogy a méh különösen a terhesség utolsó harmadában nyomja a rekeszt. Ilyen esetben gyakran, de keveset egyél és kerüld a puffasztó ételeket.
Kívánósság: nem szükséges lemondani a vágyott élelmiszerről csak igyekezz mértékletességet tartani. Ésszerű határok között fogyasztva amit megkívánsz, nem vezet egyoldalú táplálkozáshoz.
Kedves Zsanett! Terhességem 36.hetében járok! Szeretném megkérdezni miért érzem ennyire a szapora szíverésem?Fuladás és halálfélelmem van akkor,próbálok nyugodt lenni akkor csak egyszerűen megijedek és órákig rosszul vagyok.Mit tehetek? Az orvosom semmit nem mondott erre azt mondta ne legyek ideges!Előre is köszönöm válaszát!
Kedves Kérdező!
Átérzem helyzetét, mivel nekem mindkét terhességem alatt előjött ez az érzés. A szapora szívműködés miatt elküldtek szívultrahangra és EKG-ra, de semmit nem találtak. 36. héten én már nem mennék mindenféle vizsgálatra, megvárnám a szülést. Homeopátiás szert szedtem rá, nekem segített, gelsemium 15 ch-t, és azt mondta mindenki, hogy pánikbeteg vagyok. Nálam szerencsére elmúlt a terhesség végére magától, remélem Önnél is így lesz, ha nem, érdemes lenne a háziorvost felkeresni
Védőnő
Kedves Zsanett!
Terhességem 16. hetében járok, és a gyomrom mindig nagyon fáj. Mitől lehet ez? Lehetséges, hogy nem étkezek helyesen?
Tudna ötletet adni, hogy ne fájjon a hasam?
Köszönöm
Icu
Kedves Icu!
A gyomorfájdalom nem a terhesség jellemző tünete. Azt javaslom, mindenképp fordulj orvoshoz ezzel a problémával. Üdvözlettel: Zsani