A gyermek mindig nagy boldogság a családban, amire mind testileg mind lelkileg is fel kell készülnöd már a terhesség tervezésekor. Ideális esetben a terhességet a fogamzásra való felkészülés kellene, hogy megelőzze. Ez idő alatt még változtathatsz életmódodon, étkezési szokásaidon, hogy a lehető legegészségesebben kezd meg a terhességedet. Ezért fontos, hogy szervezetedbe kellő mennyiségben legyenek jelen ásványi anyagok és vitaminok (például a folsav, a B6, B12, C- vitamin, cink).
Folsav
Folsavból már a terhesség előtt legalább 1 hónappal többet kellene fogyasztanod, naponta 400 mg-ot. Ez a nyitott hátgerinc megelőzése miatt fontos.
Folsavat tartalmaz például :
- máj,
- tojássárgája,
- élesztő,
- teljes őrlésű gabonafélék,
- sárgarépa, brokkoli, paraj, zöldborsó, avokádó,
- banán, sárgabarack,
- olajos magvak.
B6 –vitamin
- a belsőségekben, a marhahúsban, halban,
- tejben, tejtermékekben
- tojásban
- teljes őrlésű gabonafélékben,
- búzacsírában,száraz hüvelyesekben, brokkoliban, káposztában
- olajos magvakban.
B12- vitaminhoz:
tej, sajt, hús, hal, tojás, belsőségek fogyasztásával juthatsz.
Cink
Cinket pedig a hús, máj, tojás, tej, olajos magvak, teljes őrlésű gabonafélék, száraz hüvelyesek tartalmaznak.
A helyes életvitel kialakításához természetesen hozzátartozik az is, hogy ha dohányzol akkor mindenképp tegyél meg mindent azért, hogy mellőzd és leszokj. Szükség esetén ehhez szakember segítségét is igénybe veheted. Az alkohol és magas koffein tartalmú italok fogyasztását is ugyancsak ajánlott kerülni.
Egy másik fontos tényező, hogy igyekezz az ideális testtömeget elérni, mivel az alultápláltság és a túlsúly is hatással van a fogamzásra és a leendő újszülöttre is. Az ideálisnál 15%-al alacsonyabb testsúly esetében nagyobb az esély arra, hogy a csecsemő születési súlya is alacsonyabb lesz, a túlsúly pedig megnöveli a terhességi cukorbetegség és a terhességi toxémia kialakulását.
Zsani