Az elmúlt két évtizedben egyre több házaspár fordul orvosához azzal a problémával, hogy többévi szexuális élet után sem lett még gyermekük. Az érintett házaspárok (élettársak) száma rohamosan nő az utóbbi években. Minden meddőségben szenvedő pár egyetlen vágya, hogy az élet egyik legnagyobb ajándékában, a közös gyermekáldásban részesüljön a lehető legegyszerűbb, de egyben leghatékonyabb módon. Az érintett házaspárok ezt a beteljesületlen vágyat talán évekig hordozzák magukban, és reménytelenségük hónapról-hónapra fokozódik. Tudni szeretnék a meddőség okát és a lehetséges kezelési eljárásokat. Nagyon
Continue reading…
A dohányosok számának növekedése Magyarországon mért növekedés elsősorban a női és a fiatalkori dohányzás növekedéséből adódik. Míg 1995-ben a 18-24 éves nőknek kevesebb, mint negyede dohányzott (24%), mára a dohányosok aránya ebben a populációban 42 százalékra emelkedett. Ezért érdemes a női dohányzással külön foglalkozni. A dohányzás a koszorúér betegség legfontosabb kockázati tényezője. A kockázat az elszívott cigaretták számával és a dohányzás tartamával mutat egyenes arányosságot. A dohányos nők fokozott kockázatot mutatnak az agyi érkárosodás (stroke) iránt és gyakoribb a subarachnoideális
Continue reading…
A terhesség alatti hormonális változások következtében a kismamák haja dúsabbá és fényesebbé válik, szerkezete némileg megváltozik. A szülés után azonban lecsökken ezeknek a hormonoknak a szintje, ezért akár több hónapon keresztül is hajhullás alakulhat ki az édesanyáknál. Káros-e a hajfestés a terhesség és a szoptatás alatt? Hogyan őrizzük meg hajunk egészségét ebben az időszakban?
Mostanra egy törvényszerűséget már egészen biztosan megtanultunk: a várandósság hónapjai alatt semmi sem olyan, mint volt azelőtt. Miért is lenne ez máshogy éppen a szexben.
Az emberek, köztük terhes nők is, manapság többen utaznak, mint valaha – turistaként és üzleti célból. A terhesek utazására azonban különleges szabályok és óvintézkedések vonatkoznak.
A vonatkozó jogszabályok, a szakmai kézikönyvek alapján azt az eljárást írja le az oldal, ami Magyarországon végzünk. A kiemelés a nyomtatott úgynevezett Terhesgondozási protokollból való.
Minden kismama számára a legfontosabb, hogy születendő gyermeke egészséges legyen. A súlyosan beteg gyermek komoly terheket ró a családra. A magzati diagnosztikával foglalkozó szakemberek célja olyan eljárások kifejlesztése, amelyek egyrészt mindenki számára elérhetővé válnak, másrészt nem károsítják sem az anyát, sem a magzatot. Minden pár arról álmodozik, hogy ép és egészséges pici babát tartson a kezében. Sajnos, ez nem mindenkinek adatik meg – évente több ezer baba születik valamilyen helyrehozhatatlan magzati károsodással. Ezek oka igen sokféle: genetikai hajlam, magzati korban
Continue reading…
A legtöbb, terhesség idején szedett gyógyszer a méhlepény közvetítésével átjuthat a magzat vérkeringésébe, és ott átmeneti vagy maradandó károsodást okozhat. Nem árt tehát, ha minden fogamzó képes korban lévő nő tudatában van annak, hogy egyes gyógyszereknek esetleg magzatkárosító hatásuk van.
A leggyakoribb újszülött kori állapot, amely általában a 2-3. életnapon kezdődik és néhány nap alatt oldódik. Élettani alapja az a – minden újszülöttnél zajló – folyamat, melynek során a magzati vörösvértestek szétesnek és az egyik alkotóelem (hemoglobin) bomlása során képződő sárga színű anyag, a bilirubin, kisebb-nagyobb mértékben felszaporodik a vérben. Sok esetben a bőr színe is átmenetileg sárgás színűvé válik.
Ha a szülők a terhességnek már a korai fázisában tudnak a magzat esetleges genetikai rendellenességeiről, akkor nemcsak arra van lehetőségük, hogy eldöntsék, megtartják-e a terhességet, hanem az orvosok számára is figyelmeztetés, álljanak készen, mert a szülés alatt még nagyobb figyelemre lehet szükség.
Az ultrahangos felvételeken megcsodálhattuk a trónörököst vagy a kis hercegnőt, azonban otthon döbbenünk rá, hogy igazából nem is tudjuk, hogy melyik rövidítés mit takar. Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb rövidítéseket, hogy ezzel is megkönnyítsük a dolgodat. Néhány nagyon fontos UH rövidítés
Sajnos csak néhány nő gondol arra, hogy miután nem védekezett és így nagy a teherbe esés veszélye, sürgősségi fogamzásgátlót alkalmazzon.
Szülésznőként alkalmam nyílt megfigyelni, hogy a párok életében milyen nagy jelentősége van a gyermek születésének. Ennek ellenére mégsem tesznek meg mindent, hogy egészséges utódjuk szülessen. Ha az orvosok, szülésznők, védőnők is nagyobb hangsúlyt fektetnének a terhességre, akkor a leendő szülők is jobban éreznék ennek jelentőségét. Pozitív családtervezésen értjük azt a legfontosabb nőgyógyászati gondozó munkát, melynek segítségével a serdülők gondozásával kezdődően, a fiatal házasok kellő irányításával segítjük az egészséges terhesség létrejöttét, majd azok gondozását a szülésig. Rendkívül széles körű felvilágosító munka
Continue reading…