Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Korábbi kérdések

  1. Andrea   •  

    Kecves Védőnő!
    Kérem segítsen. A lányom most lesz 6 hónapos.
    Tápszeres baba. Sosem volt nagy evő, kevesebbet evett a kortársainál. Ez nem izget, de az igen, hogy egy ideje nem akar enni tápszert. Az utóbbi napokban csak álmában tudtam megetetni, de mostanra már álmában is ellenkezik.
    Örülök, ha napi 600 ml-t megeszik. Itatom természetesen, nehogy kiszáradjon.
    Azt tudom, hogy éhes, de nem akarja megenni a tápit.A cumit bekapja, de amint megérzi hogy nem innivaló, hanem a tápszer egyből elfordítja a fejét, ébren pedig sírni kezd és ellenkezik. Szoktam kanállal is adni neki, mert egy darabig bevált, de már akkor is ellenkezik. A hozzátáplálást most fogom kezdeni, de a tápszert akkor is adni kell és mit tegyek, ha nem fogadja el. Lehet esetleg, hogy már nem ízlik neki ez a tápszer? Vagy ön szerint valami más lehet a probléma. Kérem segítsen, mert az orvosunk nem igen fordít gondot erre a problémára és a védőnőm sem tud mit válaszolni.
    Most 50 százalékban fermentált tápszert eszik a milupától. Kérem ajáljon valamit aminek esetleg jobb az íze, vagy írja meg mi a teendő.
    Várom válaszát. Andrea

  2. roza   •  

    jonapot kivanok. egy kerdessel szeretnek onhoz fordulni?a kislanyom 7 honapos szopik amiota elkezdtuk a gyumolcsot,zoldseget 4-5 naponta van szeklet kemeny ,kicsi bogyok,kinlodva jonnek ki,mit tegyek?

  3. Enikő   •  

    Kedves Védőnő!

    5 hónapos babám szopizott eddig, hogyan kezdjem el a cumisüvegből való táplálást, hogyan induljon az elválasztás? Ön szerint ez nem korai?
    köszönöm
    Enikő

    • Védőnő   •  

      Kedves Enikő!

      A WHO ajánlása szerint 6 hónapos koráig elég ha csak anyatejet kap a csecsemő. amennyiben súlyfelődése megfelelő. Ha úgy érzi, hogy itt az idő a hozzátápláláshoz, akkor kezdhetünk gyümölcsökkel vagy zöldségekkel.
      Elsőként választható gyümölcs/zöldség: alma, őszibarack, meggy, gesztenye,burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla. Ha pl az első gyümölcs az alma, üvegreszelőn reszeljük és az első 2-3 napban csak a levet adjuk kanállal, pohárral 2 étkezés között a délelőtti órákban, vagy az étkezés előtt, majd mellretesszük. Első nap 3-5 teáskanál lé, másnap 5-10 teáskanál lé, 3. naptól mehet 5-10 kanál gyümölcshús is magában, vagy anyatejjel összekeverve. Ha szeretné kiváltani az anyatejet, akkor minden nap pár kanállal többet kínál, majd a biztonság kedvéért tegye mellre, nehogy éhen maradjon 🙂 2 hét alatt jutunk el egy teljes adag pépig, amikor már nincs szükség a mellretételre. Ez kb. 150-250 gramm pépet jelent.

      Védőnő

  4. Cili   •  

    Kedves Védőnő!

    Kérem adjon tanácsot, a mellbimbóm a szoptatás miatt teljesen begyulladt, nagyon érzékeny, szinte véres. Annyira fáj, hogy szoptatni nem tudok, mi tegyek, hogyan tápláljam a babámat, illetve milyen módon enyhíthetném a gyulladást. Ezen kívül tejem sincs nagyon, ezek után hogyan szaporíthatnám fel?
    Válaszát köszönöm
    Cili

    • Védőnő   •  

      Kedves Cili!

      A gyulladt mellnek jobb, ha egy kicsit pihenteti. Szoptatás helyett fejje le a tejet, majd ezt kanállal, pohárral, vagy fecskenővel itassa meg vele. Alkalmanként meg lehetne próbálni a bimbóvédőt, ezzel legalább nem közvetlenül dörzsöli a sebes, érzékeny gyulladt területet. Legyen a mell sokat szabadon, anyatejjel, Garmastannal, vagy Bepantennel ápolgassa a fejések között.
      Igyon sok folyadékot, legalább 2-3 litert naponta, én személy szerint nem ragaszkodom a tejserkentő teákhoz (Fitolac/Lactoherb/Hipp Natal), csak folyadék legyen, illetve étvágytalanság ellenére is fontos lenne a rendszeres étkezés.
      Van homeopátiás készítmény is, Urtica Urens, ebből a 4 CH/5 CH/ 6 CH-s higítást kellene a patikából beszerezni, és minden nap 2-3-szor 5 bogyót elszopogatni. Nem érhet hozzá a bogyókhoz, mert a felszinén van az az anyag, ami kiváltja a remélt hatást. Kiadagolhatja a fiola tetejébe kis csavarásokkal, vagy műanyag kanálba. Előtte és utána fél órával ne egyen/igyon. Ne használjon mentolos fogkrémet, mert gátolja a száj nyálkahártyájáról a felszívódást. A tea és a homeopátis bogyók kizárják egymást.
      Van még egy tabletta, neve More Milk Plus (MotherLove termék), ami szintén hatásos tejserkentő lehet. Ára kb. 6000 Ft-.

      Mielőbbi regenerálódást, és sok tejet kívánok!

      Védőnő

  5. Diana   •  

    a lányom 5 és fél hónapos még anyatejet eszik, kevés tápszerrel.nagyon sir etetés közben. sokat bukik. próbáltam a hozzátáplálást.de az is kijön belöle.probáltuk a ha tejpépet de pár nap múlva elutasitotta.azóta sem eszi meg.nagyon hasfájos még az infakol mellett is.talán bukos tápszer lenne jó neki?mit tegyek kérem adjon tanácsot. köszönöm.

  6. Ági   •  

    Kedves Védőnő!

    Nem tudom mit tehetnék, 3 hetes gyermekemet úgy tudom csak szoptatni, hogy evés közben elalszik, hiába próbálom felkelteni, majd kb. 10 perc múlva megint éhes, mivel nagyon keveset evett, mert elaludt, így megint mellre rakom. Mivel ez szinte egész nap így megy, a mellbimbómat teljesen eláztatta, félek így nem tudom sokáig szoptatni.Mit csináljak másképp, mert ha nem így teszek, akkor csak sír.
    Várom segítő válaszát
    Ági

    • Védőnő   •  

      Kedves Ági!

      Próbáljuk meg azt, hogy a következő etetés előtt azt a helyiséget, ahol etet, jól kiszellőzteti. A babát szoptatás közben ne takarja be. A bölcsőtartást kombinálja fekveszoptatással. Ne evés előtt, hanem a 10 perces elalvás után tegye tisztába, hátha felébred rá. Mellre helyezés előtt egy keveset elő lehetne fejni a mellből, hogy ne a szomjoltó tejet, hanem a hátsó, nehezebben szívható zsíros tejet kapja (amivel még 10 perc evés után is remélhetőleg tovább bírja 1 óránál), majd félálomban kanállal, pohárral, vagy fecskedővel kortyonként a szájába lehetne nyomni a korábban lefejt tejet. Elvileg mivel van nyelési reflex, működnie kellene az álomban etetésnek. Érdemes lenne néha (reggel vagy délben vagy este) próbaevést csinálni, lássuk mennyi az annyi.
      Nekem segítene a tájékozódásban, hogy mennyivel született, mennyivel engedték haza, és jelenleg hány kilógramm. 2 hetesen kellene visszanyernie a születési súlyát, onnan kezdve pedig hetente jó lenne ha a 100-110 grammokat meghízná. Persze ha ez nincs meg, az is elég, ha folyamatosan gyarapszik a maga ütemében.
      A mellre kenjen egy kis anyatejet, hagyja megszáradni, nagyon jó regeneráló. Legyen sokat szabadon. Ki lehet próbálni a Garmastan kenőcsöt, ami segít a felázott, kisebesedtt mellnek, persze a legjobb az lenne, ha 2 evés között legalább 1-1,5 óra tartható lenne. Végső esetben szóba jöhet a bimbóvédő.
      Sok sikert kívánok!

      Védőnő

Végh Nikolett vagyok. 2005 óta dolgozom területi védőnőként Budapesten. Tanulmányaimat a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskola Védőnő Karán végeztem. Jelenleg otthon vagyok GYED-en gyermekeimmel.