Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Korábbi kérdések

  1. Kriszti   •  

    Kedves Zsanett!

    A kérdésem az lenne, hogy szoptatás esetén, milyen ételekkel lehet növelni, az estleges tejtermelést, mert a babám részéren nincs elegendő tej?

    köszi: Kriszti

    • Dietetikus   •  

      Kedves Kriszti!
      A szoptató anya általában 400-500 kalóriával többet igényel naponta. Hiszen a tej termeléséhez a szervezetednek energiára van szüksége. E mellett a sok folyadék segít anyatejet termelni ezért fontos, hogy 2-3 liter folyadékot fogyassz naponta és minél többet pihenj. Léteznek gyógyteák is pl: Laktoherb, amely elősegítheti a tejtermelést.
      Üdvözlettel: Zsani

  2. Ildikó   •  

    Kedves Zsanett!
    az lenne a kérdésem,hogy 3,5 hós kisfiam,aki csak anyatejes,nem fogadja el a”másnapos”lefejt tejet…mivel nem tudok egyszerre annyit lefejni hogy egy adag kijöjjön neki,így csináltam,de nem kell neki.Viszont néha azért ki akarok mozdulni és ráhagyni a mamára férjre.
    Rosszat teszek azzal ha ilyenkor tápszert csinálnék neki?még sosem kapott.nem próbáltam.Hogy csináljam?Vagy ilyen hirtelen nem szabad neki azt adni,vagy veszélyes mert hátha nem kell majd neki az anyatej?Mittanácsol?
    előre is hálás köszönet válaszaiért!
    Minden jót kívánok!
    Ildikó

    • Védőnő   •  

      Kedves Ildikó!
      Nem hiszem, hogy rosszat tesz a gyermekkel, ha tápszert itat vele olyan esetekben mikor nincs otthon, de feleslegesnek tartom. Sőt akár vezethet oda is, hogy nehezebben fogadja el a mellet, mert cumisüvegből egyszerűbb enni, más szívási technikát kell alkalmaznia, mint mellből, más az íze, legyen az akármilyen szuper cumisüveg is. Arról nem beszélve, hogy a megfelelő tápszer kiválasztása se egyszerű. Van aki szerencsés, és a legelső kipróbált tápszer remekül beválik, de van mikor hascsikarást, székelési problémákat okoz. Mivel nem napokra, csak gondolom pár órára mozdulna ki, ami kell és szükséges is és mindenképp támogatom ezen elhatározásában, nem fog éhen halni a baba, ha kimarad az étkezés. Ha éhes lesz, igen is el fogja fogadni a „másnapos tejet”, amiért ön megdolgozott.
      Védőnő

  3. Andrea   •  

    Kecves Védőnő!
    Kérem segítsen. A lányom most lesz 6 hónapos.
    Tápszeres baba. Sosem volt nagy evő, kevesebbet evett a kortársainál. Ez nem izgat, de az igen, hogy egy ideje nem akar enni tápszert. Az utóbbi napokban csak álmában tudtam megetetni, de mostanra már álmában is ellenkezik.
    Örülök, ha napi 600 ml-t megeszik. Itatom természetesen, nehogy kiszáradjon.
    Azt tudom, hogy éhes, de nem akarja megenni a tápit.A cumit bekapja, de amint megérzi hogy nem innivaló, hanem a tápszer egyből elfordítja a fejét, ébren pedig sírni kezd és ellenkezik. Szoktam kanállal is adni neki, mert egy darabig bevált, de már akkor is ellenkezik. A hozzátáplálást most fogom kezdeni, de a tápszert akkor is adni kell és mit tegyek, ha nem fogadja el. Lehet esetleg, hogy már nem ízlik neki ez a tápszer? Vagy ön szerint valami más lehet a probléma. Kérem segítsen, mert az orvosunk nem igen fordít gondot erre a problémára és a védőnőm sem tud mit válaszolni.
    Most 50 százalékban fermentált tápszert eszik a milupától. Kérem ajáljon valamit aminek esetleg jobb az íze, vagy írja meg mi a teendő.
    Várom válaszát. Andrea

  4. Csenge   •  

    Üdvözlöm!

    Jelenleg szoptatom a kicsimet, akinek az anyatejtől szemmel láthatóan nagyon fáj a hasa. milyen ételeket egyek, illetve ne egyek annak érdekében, hogy ne fájjon a kicsim pocija.

    Köszönöm válaszát
    Csenge

    • Dietetikus   •  

      Kedves Csenge!
      Számos élelmiszer összetevőre lehet érzékeny a baba, amire ha fény derül, az illető élelmiszert ki kell hagyni az étrendedből. Azt javaslom, hogy vezess táplálkozási naplót naponta, arról hogy mit eszel. Így könnyebben tudod követni a panaszt okozó élelmiszert. Gyakran okoznak panaszt az alábbi élelmiszerek: káposztafélék, kakaópor, csokoládé, eper, málna, sóska, paradicsom, tehéntej, diófélék.
      Üdvözlettel: Zsani

  5. Nóra   •  

    Kedves Zsanett!

    Mikortól fogyaszthat 8 hónapos gyermekem olyan ételt, amit mi is eszünk pl. tészta, ugyanis, ha azt az ételt adom neki, amit mi is eszünk, attól sokszor fulladozik, félrenyel.Milyen idős koráig szükséges a lepépesítés? Jelenleg 4 foga van. Mikortól adható neki buláta, köles, bébi keksz, szóval, ami keményebb?
    Mit ehet egy 8-9 hónapos gyerek? Egy nap hányszor egyen szilárd ételt? Mit tegyek, ha nem fogadja el a szilárd ételt?

    Köszönöm
    Nóra

    • Dietetikus   •  

      Kedves Nóra!
      Kilenc és tizenkét hónapos kor között a babák emésztőrendszere már képes a szilárdabb táplálékok feldolgozására is, és van néhány foguk a rágás hatékonyabbá tételéhez. Ebben a korban a legtöbb baba képes a család által fogyasztott ételek megrágására. Gyakorlás útján tanul meg a kisded rágni. 1 éves kor után például a főzelékeket elég villával összetörni. Darabosat csak akkor adunk, ha már kialakult a zárt fogsor. Először gluténmentes gabonát (rizst, kukoricát) kínáljunk a csecsemőnek, utána jöhet a búza, a rozs, az árpa, a zab. Ha már elmúlt 1 éves és tud rágni a gyermeked, akkor adhatsz neki bulátát, kölesgolyót is.
      Üdvözlettel: Zsani

  6. Joli   •  

    Kedves Zsanett!

    6 hónapos kicsimnél megkezdeném a szilárd ételek bevezetését, hogyan és mivel kezdjem?
    köszi
    Joli

    • Dietetikus   •  

      Kedves Joli!
      Az új ételek adását egyenként vezesd be és köztük legalább 3-5 nap teljen el. A hozzátáplálást fokozatosan kell elkezdeni. Az új táplálék adása déli vagy dél előtti szoptatás előtt történjen kis mennyiséggel (10-20g). Általában 1-3 hét alatt lehet egy szopatást teljesen helyettesíteni és mindig a reggeli és esti szoptatás maradjon a legtovább. Ha megszokta a kanalat és az új ételt, lehet növelni a mennyiséget. Ha már 3-5 kanálnyit élvezettel eszik, bevezethetsz egy új ételt. A baba első ételei, melyek általában nem okoznak allergiát a csecsemőknél: burgonya, sárgarépa, alma, sütőtök, cékla, kukoricadara, rizs. Először a zöldségek és gyümölcsök présnedveit kell kínálni, majd gyümölcspéppel. Apró magvas gyümölcsöket (szőlő,málna, eper) ne kapjon. A nyers gyümölcspépek többsége percek alatt oxidálódik a tányérban (barnás színű lesz), de ez semmit nem von el értékéből. 7-8 hónapos kortól kezdve pár csepp citromlével ellensúlyozhatjuk ezt. Egyszerre csak egy gyümölcsöt kapjon, csak aztán kombináld őket. Az első főzelék a burgonya és sárgarépa főzelék (de ezen kívül adható még: saláta, tök, sütőtök, cékla, mangold). A főzelékek legyenek hígak, méz sűrűségűek. A főzelékeket később is burgonyával kell sűríteni. Sózni, cukrozni semmi nem szabad! Remélem tudtam segíteni. Későbbiekben tervezek még a témáról bővebben írni, látogasd az oldalt.
      Üdvözlettel: Zsani

  7. Évi   •  

    Kedves Zsanett!

    5 hónapja szültem, több kilót leadtam az első két hónapban, de azóta stagnál a súlyom, milyen ételeket egyek, hogy fogyjak? Már nem szoptatom a kicsimet, de a szoptatós anyáknak más ételeket kell enniük, másképpen kell táplálkozniuk?
    Köszi
    Évi

    • Dietetikus   •  

      Kedves Évi!
      Ne aggódj, ha a súlyod csökkenése megállni látszik. Ez gyakori a fogyókúra alatt. Szervezeted alkalmazkodik az alacsonyabb anyagcseréhez. Bár nem írtad, hogy mennyit fogytál, azt mindenképp szem előtt kell tartanod, hogy fogyni csak szép fokozatosan lassan szabad, a hirtelen fogyás nem tesz jót a szervezetednek és gyakoribb a jo-jo effektus. Szoptatás alatt egyáltalán nem szabad fogyókúrázni, mivel ez hatással lehet a tejtermelésre, melynek előállításához a szervezet nagy energiát használ fel. Ha már nem szoptatod a kisbabádat néhány praktikával megelőzheted a plusz kilók „felkúszását”. Étkezz naponta többször 5-6-szor, kevesebbet. Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt különböző módokon elkészítve. Kerüld az édességeket, sütiket, fagylaltot, az édes főételek gyakoriságát csökkentsd. A tésztaféléket próbáld meg kerülni. Esténként próbálj meg mérlegelni, hogy mit mikor és mennyit eszel. Ha nassolni szeretnél, fogyassz inkább gyümölcsöket, házi készítésű gyümölcsjoghurtot (natúr joghurt+ 1-2 kávéskanál lekvárral összekeverve, esetleg tehetsz bele sovány túrót is). Folyadékot legalább 2,5 litert fogyassz. Elsősorban szénsavmenetes ásványvizet, frissen facsart gyümölcslét, gyümölcsteát (ha lehet cukor nélkül). Tejtermékek, sajtok közül válaszd a soványakat. A húsok elkészítésénél válassz olyan módszert, amihez nem kell sok zsiradékot használnod (párolás, Grill, római tál, sütőzacskó használata stb). A húsokat a látható zsíroktól szabadítsd meg. A kulcs tulajdonképpen az rendszeres kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás, amennyiben állapotod engedi. Semmiképp ne koplalj, mert az nem hoz hosszú távú eredményt. Remélem, hogy sikerrel jársz. A későbbiekben mindenképp fogok még írni erről a témáról, látogasd az oldalt.
      Üdvözlettel: Zsani

  8. Kriszti   •  

    Kedves Zsanett!

    Kislányomat 5 hónapos kora óta fokozatosan etetem szilárd táplálékkal. A zöldségeket nem igazán szereti, így arra gondoltam, hogy gyümölccsel adom neki, hátha jobban megeszi. Tudnál tanácsot, hogy milyen párosítások a legmegfelelőbbek, mind vitaminok szerint, mind pedig abból a szempontból, hogy hashajtó-fogó párok legyenek?

    köszönöm
    Kriszti

    • Dietetikus   •  

      Kedves Kriszti!
      Jó dolognak tartom, hogy így próbálod kislányodat zöldségekben található vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz is hozzájuttatni. Remélhetőleg a későbbiekben fordul az ízlése, és nem kell ilyesfajta „trükkhöz” folyamodni, hogy elfogyassza a zöldségeket is. Székletlazítók pl.: a facsart narancslé, őszibarack, paradicsom. „Fogják” a székletet pl.: alma, körte, répa, banán, burgonya.
      Üdvözlettel: Zsani

Buzási Zsanett vagyok. A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán szereztem Dietetikus diplomát.