A felfedező hónap
A 6 hónapos csecsemő már biztosan fordul hátról hasra és vissza, így gurulva is tud helyet változtatni. Hasán kúszik, próbál felülni, térd-kéz lábra emelkedni. Térd-kéz láb előre-hátra rugózik, ami a mászás első jele. Nagyon fontos, hogy a babának legyen nagy mozgástere (szőnyeg, pléd).
Gyakran játszik kezeivel, lábaival, imád meztelenkedni.
A közelében lévő tárgyakért biztosan nyúl, azokat összeütögeti, leejti, felveszi. Leejtés után várja, hogy visszaadjuk, amit ledobott. Természetesen továbbra is szinte mindent a szájába vesz.
Nagyon sokat nézi, tanulmányozza az édesanyja arcát, simogatja, így tudatosodik benne, hogy az édesanyja, egy tőle független ember.
Imádja a kukucs játékot, ami azért is nagyon előnyös játék, mert fejlődik a biztonságérzete, tudatosodik benne, hogy ami eltűnik vissza is jön. Az 5. hónapnál említett játékok ebben a korban is hasznosak.
Beszédére a tudatos utánzás jellemző. Egyre hosszabban, ritmusosan (olyan intonációval, ahogy a családtagoktól hallja) gagyog, sok az ismételt szótag. A társas érintkezés izgalmassá válik mind a babának, mind a közösségnek. Morog, berreg, nyálbuborékot fúj, sikong, arcokat vág.
Megérti a hallott szavak érzelmi tartalmát. Ha mosolygunk rá, visszamosolyog, ha haragosan nézünk rá, emelt hangon beszélünk, sírva fakadhat.
Ha csalódás éri, vagy dühös, könnyen elsírja magát, de könnyen megnyugtatható.
Emlékezete tovább fejlődik, családtagokat nagy örömmel fogadja, várja. Idegennel szemben tartózkodó.
Fontos, hogy ha vendég érkezik, vagy nagyobb társaságba kerül a baba, senki ne vesse rá magát azonnal, legyen elég ideje megszokni az új arcot/arcokat. Hamar feloldódik és ő kezdeményezi az ismerkedést.
Testi fejlődés:
- forog hasról hátra/hátról hasra
- kúszik
- testével minden fele fordul
- tárgyakat tenyérrel és 3 ujjával fogja (mutató és középső ujját még nem)
- fogóreflex megszűnik
- tökéletesedik térlátása a mozgásterére vonatkozóan
- születési súlyát megkétszerezi
- megkezdődik a fogzás
- arányosodik a testalkat
Szociális fejlődés:
- idegennel szemben tartózkodó
- visszatükrözi az érzelmeket
- kifejezi tetszését/nem tetszését
- zenét hallva gagyog, dúdol, megnyugszik
Értelmi fejlődés:
- a leggyakrabban használt hangok „a-á-b-p-m” kombinációi
- tárgyakat hosszan tanulmányoz
- utánoz
- felfedezi önmagát
- visszamosolyog
- nevére hallgat, odafordul
- ismerkedik testrészeivel
Kedves Védőnő!
Mikortól szoktassam gyermeket a pohárból való ivásra, illetve szükséges-e előtte az ún. csőrös poharat használni?
6 hós kislány anyukája
Kedves Judit!
Igazán, nem tudok kiemelni egy bizonyos kort, amikortól szoktatni kellene a pohárhoz. Már csecsemőkorban is ügyesen tudnak inni pohárból.
Nem ragaszkodom a csőrös pohárhoz, bár a játszótéren, vagy a babakocsiban, vagy az autóban egyszerűbb csőrös pohárból/cumisüvegből itatni, mint pohárból.