Terhesség alatt és szülést követően, túlsúly következtében, vagy csak a kor előrehaladtával a medencefenék izmai elveszíthetik feszességüket. Ezek fontos szerepet játszanak a vizeletürítés szabályozásában, a hasi szervek alátámasztásában, szüléskor és a szexuális életben is. A medencefenék tartófunkciója terhesség alatt nagymértékben fokozódik, melynek nemcsak a méh megnövekedett súlya az oka, hanem hogy a méh növekedése miatt a hasi szervek fokozott nyomást gyakorolnak ezekre az izmokra. A terhesség alatt a gát izomzata is felpuhul, süllyed, ez vizeletelcsöpögést okozhat. A vizelet megtartását is a gátizomzat tréningjével lehet szabályozni. A medencefenék gyorsan kifárad a gyakorlatok közben, csak néhány összehúzódásra képes azonos erőkifejtéssel, ezért a gyakorlatokat gyakran, de alkalmanként csak néhányszor kell végezni.
A medencefenék izomzatának tornáztatása:
- enyhíti vagy megszünteti a vizelet és széklet visszatartási problémákat
- enyhíti a menstruációs tüneteket
- enyhíti a változókorral járó tüneteket
- csökkenti a nőgyógyászati betegségek előfordulásának esélyét
- felkészíti az izomzatot a szülésre, az edzett izmok hamarabb regenerálódnak.
Gyakorlatok várandósság alatt:
1. Feküdjünk az oldalunkra. Húzzuk fel és hajlítsuk be a lábakat, a lábak közé tegyünk egy párnát. Húzzuk össze a végbélzáróizmot, előre a hüvely felé is fokozva a szorítást, tartsuk meg 6 számolásig, majd lazítsunk. Ismételjük 5x.
2. Álljunk négykézláb helyzetbe. Derekunk egyenesen tartsuk, ne homorítsunk. Húzzuk össze a végbélzáróizmot gyors egymásutánban 10-szer. Ismételjük 5x.
A gátizom-torna csak problémamentes terhesség esetén végezhető, melyet mindig javasolt megbeszélni a szülész-nőgyógyász szakorvossal!